Jak Malý a Velký Šmejd ke slávě v TV NOVA přišli

Časopis BLESK z 5.8.2003Vzpomínáte si na krátkou reportáž o křečcích na konci večerních televizních novin TV NOVA v 08/2003? Chcete o tom vědět více? Čtěte a sledujte!

V sekci FAQ v článku Jak na bludiště z papírových trubek jste se dověděli, jak postavit jednoduché či rozsáhlejší papírové bludiště pro své malé křečíky. Tento nápad se tak strašně líbil rodičům až začali nadhazovat, že o tom napíšou do televize. Všichni jsme to brali jako zajímavý úlet či srandu a brzy se na to zapomnělo. Jaké však bylo naše překvapení, když se jednoho dne ozval mobil a v něm redaktor TV Nova říká, že by si rádi přijeli natočit křečky v našem bludišti, klidně třeba i ještě dnes. Uff, no to bylo nadělení, co teď? Bohužel každý máme nějaké ty pracovní povinnosti a domu chodíme až pozdě večer, což ale štábu moc nevyhovovalo. Nakonec jsme se telefonicky dohodli na neděli 03.08.2003 po obědě. Pro nás to znamenalo, že se musí honem dostavět téměř hotové bludiště s nástupní plochou ve výšce 30 a 53 cm nad zemí. Po urychlené dostavbě si křečci museli na uvedené bludišti také zvyknout - na všechno byly tak tři dny času, což nakonec všem stačilo. Mimo zástupců olomouckého studia TV Nova k nám dorazili také z Radiožurnálu a časopisu Blesk. A mediální popularita šmejdů byla na světě!

Když přišla ta chvíle a křečci již nedočkavě koukali z klecí, zazvonil zvonek a dorazila k nám návštěva. Mimo zástupců olomouckého studia TV Nova k nám dorazili také z Radiožurnálu a časopisu Blesk - takovou hromadu lidí jsme nečekali. Nejdříve přišla řeč na křečky a poté hned na bludiště. Nikdo nečekal tak velké bludiště z tolika trubek a sem tam padly i otázky, jak často jsme chodili na toaletu, abychom nasbírali tolik materiálu. Po ujištění, že trubky sbírala celá rodina a také hromada známých, jsme začali připravovat křečky na natáčení, které probíhalo u nás v bytě v kuchyni a ložnici.

Náš byt nepatří mezi ty nejprostornější a tak zde měl kameraman stísněný prostor na práci s velkou kamerou a přisvětlováním. I přes tyto obtíže se nakonec rozhodli natáčet mezi naší kuchyní a ložnicí, což jsou snad kromě toalety a koupelny nejmenší části bytu. Po natočení hromady filmového materiálu, jsme byli vyzpovídaní a vyfocení do časopisu Blesk. Posledním požadavkem byl rozhovor pro Radiožurnál, zde se nám bohužel nepovedlo získat ani datum vysílání ani samotný záznam, takže jsme jej ani neslyšeli a ani nevíme, zda vůbec byl někdy vysílán. Trošku zapeklitější to však bylo s nafilmovaným příspěvkem, který se dle odpovědi na náš dotaz měl vysílat další den v pondělí jako bonus ve večerních televizních novinách. Jaké ovšem bylo naše překvapení, když se za deset osm (večer)  rozezněly naše mobily mnoha hovory a SMS s tím, že máme perfektní křečky. Trošku nás to překvapilo a zároveň zklamalo, protože sami jsme uvedený příspěvek neviděli. Je přitom dost překvapující, že reportáž byla natočena kolem pul druhé odpoledne regionálním olomouckým studiem a již za šest hodin byla vysílána celostátní televizí. I přes naše žádosti nám nebyl poskytnut vysílaný materiál v rozumné kvalitě a byli jsme odkázání na digitální záznam nízké kvality Skutečný křeččí sportovní areál, který je volně dostupný na internetu. Není to sice nic moc, ale máme alespoň něco. O něco lepší byla komunikace s olomouckým studiem, které v místní TV vysílalo tento klip Prolézací labyrint z trubiček od toaletního papíru v původní nezkrácené verzi.