Křeček DOLNÍ ŠMEJD

Křeček DOLNÍ ŠMEJD se narodil 5.2.2004 a opustil nás 3.5.2006. Dožil se 817 dní (2 roky a 2 měsíce).

DOLNÍ ŠMEJD si hned od začátku vydobyl přezdívku TORPÉDO. Je velmi živý a čiperný, zpočátku se těžko chytal a pořád utíkal. Jeho oblíbenou činností je nepřetržité hlodání mříží klece, což ovšem nevykonává v nějaké normální poloze, ale v rohu klece, kde musí vyšplhat a pak se jen držet tlapkama, ty mu však stále ujíždí. Tyto jeho akrobatické výkony se mu už jednou vymstily. Jedno odpoledne jsme šmejda pustili proběhnout po stole a všimli jsme si, že nedošlapuje na pravou zadní nožku. Pak jsme ho pustili po koberci, kde sice měl jednu nožku nefunkční, ale běhal jak o závod. Nožku si ale průběžně olizoval a okusoval. Další den ráno už ji měl hodně zarudlou a odpoledne pak i krvavou, zřejmě od toho, jak si ji pořád okusoval, protože ho bolela. Vzala jsem ho tedy večer k veterináři a ten zjistil, že ji má zlomenou. Šmejd "Torpédo" se nechtěl nechat veterinářem chytit, pořád sebou vrtěl a byl chudák celý vystrašený. Veterinář řekl, že mu nemá smysl to dávat do obvazu nebo jinak ochránit a znehybnit, ale může pomoci anestetikový olejíček, kterým máme tlapku potírat. Šmejd se do 14 dnů uzdravil, ale už po pár dnech visel na mřížích znovu. Dolní Šmejd má strašně rád sýr eidam, po něm se vždycky rychle vrhne, vyloženě ho mžikem sebere z ruky.

Při přípravě našeho odjezdu na zimní dovolenou do Rakouska v 02/2006 jsme si všimli, že má mokrý zadeček, hodně pije a špatně chodí - dokonce ani na sýr neměl pomyšlení. Bohužel ten den byla neděle a žádný veterinář neordinoval. Do místa, kde seděl jsme mu dali krmítko s jídlem a dále museli ponechat osudu. Už jsme si v duchu představovali, že se vrátíme a křečka uložíme k věčnému spánku pod jabloň na dvorku. Osud chtěl však jinak, po našem příjezdu nás křeček s radostí uvítal a ihned se pustil do čerstvě nabídnutého sýra. Je až s podivem, že tu svou nemoc nějak vydržel a dočkal se dalších chvil s námi. Dokonce se i těšil na fotografování a nechal se vyfotit v krásné pozici nazvané "Fotka do občanky".

A tady jsem na procházce v ložnici po modrým koberci. Mám strašnou žízeň, a tahle čerstvá vodička mi fakt šmakuje. Fotka do občanky - trošku se naklonit, packy dát přes sebe a hodit pěkný kukuč :-) Právě jsem na procházce po stolku v obýváku.
Po obědě si tu občas jen lehce zdřímnu. Na průzkumu toustového chleba. Ohlodávám zavěšené lisované srdíčko. Tady mě to fakt baví, můžu se tu pořádně zahrabat.
No to jsem tu přece já. Jsou to jen slupky z buráků nebo tam ještě něco je? Hledejte uprostřed obrázku... Co tak koukáte, zrovna jsem se probudil. Cesta za papáním.
Tavený sýr bych sice papat neměl, ale aspoň ho malinko ochutnám. Sakra, proč je to tak pevně zabalený. Nevíte, jak se dá jednoduše dostat dovnitř? To je papání, o tom se mi zdálo celou noc. Mám tu špatný výhled, tak se musím trochu opřít.
To je fakt všechno pro mě? Kdo mě to tu budí? Bude snad něco dobrého k jídlu? Může i křeček sedět? Může! Co mě tu furt rušíte focením?
Ten labyrint je fakt složitej, ještě ze tu mají balkóny s oříškama. Mříže hlodám i na blbě dostupných místech. Nevíte, kdy dorazí ti pekaři? A pak že prý je chození po dvou složitý.