Křeček HORNÍ ŠMEJD

Křeček HORNÍ ŠMEJD se narodil 5.2.2004 a opustil nás 18.1.2006. Dožil se 713 dní (1 rok a 11 měsíců).

Jelikož už se natolik zažilo pojmenování křečků "Šmejdi", zůstali jsme u této ověřené a velmi výstižné formy. Jen jsme změnili přívlastek "Horní/Dolní", což kvůli rozlišení vzniklo tentokrát podle jejich umístění. Na zdi máme upevněny dvě klece pod sebou a tak nahoře je HORNÍ ŠMEJD a dole DOLNÍ ŠMEJD. Jedná se již o třetí generaci námi chovaných křečků samečků. Prostě to jsou všechno Šmejdi, protože pořád šmejdí :-) Jako u předešlých dvou pokusů, i tito dva sourozenci se spolu v jedné kleci snesli jen pár měsíců. Horní Šmejd dostal přidělenou lepší vetší klec, protože se nám svým chováním více zamlouval. Ale jak už jsme se také přesvědčili u předešlých dvou pokusů, povahy Šmejdů se postupně obrátily, nakonec ten čipernější zajímavější Šmejd bydlí dole v menší kleci. Myslím ale, že si oba žijí velmi luxusně :-).

Bohužel vzhledem k naší větší časové vytíženosti v posledních dvou letech na Šmejdy není tolik času se jim věnovat. A to se projevilo ve znalosti a oblibě našich originálních labyrintů. Křečci jimi moc neumí chodit, neznají je, bloudí v nich (labyrinty jsou hodně složité) a ze zoufalství strkají hlavy do prostříhaných děr v trubkách, kterými se snaží dostat ven. Často začnou do trubek kousat, aby si díru zvětšili. Nakonec jsou po krátké 10-minutové procházce labyrintem předčasně puštěni volně po pokoji. Je to další cenná zkušenost, že to i u těchto malých zvířátek s výcvikem funguje stejně jako u těch velkých. Na co si křečka naučíte, takový bude :-).

Jak jsem už zmínila, Horní Šmejd byl zpočátku hodnější a přítulnější. Postupem času zlenivěl a nebyla s ním taková zábava. V necelých 2 letech věku jsme začali pozorovat zdravotní problémy, přesněji motorické problémy. Nějak špatně pohybuje zadníma nožkama, především levou. Občas se zvláštně převažuje nebo přímo zkutálí. Zřejmě jde o typický projev stáří. Horní Šmejd má strašně rád papírové krabičky od hamburgeru. Často v nich přebývá a spává, postupně rozkouše podlahu a pak zlikviduje i dekl :-). V kleci má také klasický dřevěný domeček, resp. chaloupku složenou z malých klacíků. V této chaloupce předtím bydlel Malej Šmejd. Horní Šmejd ji začal  po čase ohlodávat, až kraje klacíků totálně ohobloval.

Po necelém 1 roce a 11 měsících nás Horní Šmejd opustil :-( Zřejmě ho udolalo jeho onemocnění. Z naší šmejdohistorie můžeme říct, že se tento Šmejd dožil nejkratšího věku.

Co to tu visí? Asi to hned ochutnám... Asi bych si tu měl uklidit, ale kde sehnat kýblík s hadrem? V létě spím zásadně před domkem na čerstvým vzduchu. Přejete si něco?
Na zádech si mi chrní strašně dobře, nemačkám si tolik tlapky. Halo halo, vy tam v těch pekárnách? Nemohli byste ten chleba vyrábět menší? Co se děje? Neumíte klepat? Nějak se mi dnes nic nechce.
Tady jsem se chtěl schovat, ale stejně mě našli. Bludiště moc nemusím, raději se mu vyhnu, zkusím nenápadně zmizet třeba pod postel. Ha, někde zmizela klec, asi toho využiju... Teda dneska se tu nějak práší.