Křeček VELKEJ ŠMEJD

Křeček VELKEJ ŠMEJD se narodil 23.2.2002 a opustil nás 22.12.2003. Dožil se 667 dní (1 rok a 10 měsíců).

Naše v pořadí 2. generace dvou křečků sourozenců a jedním z nich je VELKEJ ŠMEJD. Tyto dva křečky jsme si pořídili ještě za života Vypínače, takže bylo u nás doma překřečkováno a překlecováno. Od začátku listopadu 2002 zůstala jedna klec :-(. Ovšem společné bydlení těchto sourozenců taky občas nedělá dobrotu. Museli jsme Šmejdy už podruhé od sebe na cca 14 dní oddělit. Ze sklepa jsme vyštrachali původní Vypínačovu klec a do ní dočasně přesunuli Velkýho Šmejda. Ten stále ubližoval Malýmu Šmejdovi a až situace gradovala častým pištěním z klece, šel Velkej Šmejd na čas „z kola ven“. Poprvé to u Malýho Šmejda skončilo dvojím malým kousnutím za krkem a podruhé jemně pokousanými předními tlapkami. Ve společné kleci byl Velkej Šmejd u krmítka zásadně první a jako jediný. Pokud se opatrně připlížil Malej Šmejd, byl vzápětí vyhozen. Když ale necháváme křečky pravidelně společně proběhnout po celé ploše pokoje, tak se Šmejdi navzájem ignorují a naplno se věnují své volnosti.

Jméno Malej a Velkej Šmejd vzniklo dle chování a veškerých projevů těchto dvou křečků. Jsou to prostě oba Šmejdi, protože furt všude šmejdí. Není to myšleno hanlivě, máme je oba moc rádi.

22.12.2003 nás VELKEJ ŠMEJD opustil. Šlo to s ním velmi rychle, ráno těžce dýchal , zkoušeli jsme mu nabízet jeho nejoblíbenější pamlsky a vodu, ale na nic z toho nereagoval, dokonce se i lekl. Byl zcela netečný na okolí a nereagoval ani na hlazení, zřejmě také dostal nějakou křeč, snažil se zakousnout jahodu (domeček), později se pustil a večer jsme ho už našli ležet nehybného před vchodem do domečku. Nestihli jsme ani navštívit veterináře ...

Našel jsem hromadu oříšků, tak je hned musím ochutnat Obzvláště tenhle lískový oříšek je nejlepší Na procházce klecí. Kratší zdřímnutí v rožku klece (v pozadí krytka od vypínače)
Velkej Šmejd dumá o směru na 4-cestném rozcestí. Musím to tu ještě chvíli prozkoumat... Malý odpočinek po obědě. Na špacíru na kuchyňském stole.