Křečice NUDLA III

Křečice NUDLA III se narodila 14.9.2009 a opustila nás 18.3.2011. Dožila se 550 dní (1 rok a 6 měsíců).

Tyto křečice jsou 6. generací našeho letitého chovu, který letos slaví kulatých 10 let. V době, kdy jsme rešili pořízení nových křeččích obyvatel, jak naschvál nikde zrovna žádné křečky neměli. Zadařilo se nám až snad při pátém pokusu, kde jsme museli jít na dvakrát, protože křečky do zverimexu teprve za týden dostali. Naběhla jsem tam, chvilku jsem se divila jiné světlejší barvě srsti těchto džungaráčků, které se odborně říká šedomodrá safírová, prodavačka mezitím rozpoznávala jejich pohlaví a do přepravky mi přesunula dvě křečice. Doma jsme je slavnostně vpustili do nového obydlí. Netrvalo dlouho a šmejdice se zabydlely a šmejdily o sto šest. Bohužel však taky netrvalo dlouho a jedna z křečic byla dominantnější a utlačovala druhou. Jak je naším už 4x opakovaným zvykem, zlobivější agresivnější šmejd jde dolů do menší vypínačovy klece a hodnější zůstává v horním základním prostornějším táboře. A tak hodnější NUDLA zůstala ve velké kleci a Knedla putovala dolů. Nová originální jména jsme křečicícm doteď nestihli vymyslet a tak jsme jim opět dali pracovní názvy KNEDLA a NUDLA - 3. generace.

Obě skvěle slyší na příděl dobrotek, cinkající krmítko nebo šustění v kuchyni, kde jsou klece umístěné, je přivádí k okamžité pohotovosti, různě zavěšené na mřížích s čenichem vraženým mezi ně. Podobně jako Knedla, je Nudla taky přeborník v trhání papírových trubek. Trubky jim dáváme ještě se zbytkem toaletního papíru, který hned oškubou a nacpou do svých domečků.

Tato generace křečic ve svých 5 měsících a samozřejmě všichni naši šmejdi se konečně v 02/2010 dočkali nových webových stránek a tak se o křečicích III. generace pokusíme přinést co nejvíce informací a obrázků. Zatím jsme je stihli zdokumentovat jen na jedné procházce venku před domem na trávníku v době babího léta 20.09.2009. Křečice zřejmě poprvé zažily svit sluníčka, které je krásně hřálo do kožíšku. Travní show si náramně užily, tolik prostoru najednou vnímaly jako skutečný křeččí ráj.

V sobotu 13.02.2010 po 3 měsících jsme po úklidu klecí šmejdice společně vypustily do větší ohrádky v obýváku, kde se jim po koberci dobře běhá. Současně jsme při čištění klecí zdokumentovali všemožné vybavení, o kterém najdete info v sekci FAQ. Musíme šmejdice občas nechat protáhnout a trochu se u toho taky pobavit. Všechno jsme samozřejme dokumentovali a tak vám z tohoto setkání Knedly a Nudly přinášíme 15 fotek. Na některých to vypadá, že se ségry zuřivě bijí, ale k ničemu nedošlo, ani jedna nepištěla, spíš si ujasňovaly nějaké věci a trochu se škádlily. Měly kolem sebe hodně prostoru, takže si sebe všímaly opravdu vždycky jen pár sekund, když se potkaly, po pár setkáním se dokonce už i ignorovaly. Zažili jsme s nimi hodně zajímavých veselých příhod, třeba jedna z nich to sprintem rozběhla vpřed a narazila do plastové trubky, před kterou ani nestihla zastavit, dutý ťuknutí bylo famózní :-D. Křeččí atletický stadion jim doufám zase brzo dopřejeme.

Po pár týdnech jsme křečice znovu nechali proběhnout po stadionu. Tentokrát jsme stadion vybavili i pískem pro činčily, o kterém jsme se dočetli na jednom webu. Hned pochopily, k čemu slouží a jak skvěle se v něm dá hrabat a válet, podobně jako v hoblinách. Vřele doporučujeme všech chovatelům! Křečice si opět zpočátku ujasňovaly nějaké věci, trochu se u toho poškádlily a za pár minut si už sebe zase vůbec nevšímaly. Už nějakou dobu jsem dumala nad tím, že je škoda, že křečice spolu v podstatě celý život nebydlí a člověk se jim musí věnovat každé zvlášť. Vzhledem k podobnému způsobu života MALÝHO a VELKÝHO ŠMEJDA, kteří také později žili odděleně a otestovali s námi skvělý nápad a funkčnost papírových labyrintů, jsme to znovu takto zkusili a evidentně alespoň takové řešení soužití dvou křečků, sourozenců stejného pohlaví, je možné. A člověk se u toho pořád dost nasměje...:-). Když jsou křečice spolu na stadionu, labyrint jim tam zatím nedáváme, protože se v něm už minule potkaly a bylo těžké je v něm usměrnit. Časem, až si na sebe více zvyknou, vybavíme stadion i labyrintem.

K výročí jednoho roku pobytu u nás šmějdice dostaly v sobotu 18.09.2010 jako dárek dopolední procházku ve výběhu. A Knedla navíc dostala novou prostornější klec. Nudle zůstává původní prostorná klec, které jsme právě velikostně přizpůspobili tu knedlí. Po ověření oblíbenosti zabudovaného pískoviště do knedlí klece plánujeme mírně přestavět horní patro nudlí klece taky včetně pískoviště. Šmejdi se v písku nadšeně válí a hrabou a čistí si srst. Jakmile se Knedla s Nudlou po několika měsících znovu potkaly, byla z toho zase menší mela opět ale bez následků, kdy se obě zpočátku jen trochu poškádlí a pak si jdou každá po svém a užívají si prostorného výběhu. Po několika společných výletech v ohrazeném výběhu těchto sester i tehdejších mediálních hvězd Velkýho a Malýho Šmejda se utvrzujeme, že když mají křečci hodně prostoru mimo své obydlí, pak jim společná přítomnost nijak nevadí, ale v kleci jakožto svém teritoriu se opravdu nesnesou.

Máme tu nový rok 2011 a tak šmejdice dostaly prostor u vánočního stromečku. Na novoroční tříkrálovský špacír dostali do ohrádky dekoraci, která se kolem nás všech objevuje jen jednou za rok. Krásný malý svítící stromeček i s dárečkama a tak si šmejdice kolem něj trochu zaskotačily. Takové krásné chvíle se samozřejmě musí zdokumentovat a tak tu máme 12 záběrů byť malinko povánoční, ale stále úžasné atmosféry.

NUDLA & KNEDLA III VÁM PŘEJÍ KRÁSNÉ KŘEČČÍ CHVÍLE S PÁNÍČKY A ÚTULNÉ DOMEČKY V NOVÉM ROCE 2011!

Po měsíci se už bohužel sama Nudla vydala na špacír. Do výběhu jsme ji položili i se spodní plastovou miskou klece, kde má své zázemí. Nějak se jí odtamtud nechtělo a šmejdila tam tak zajímavě, že jsme to i zachytili v následujícím krátkém videu:

Nudla přežila svou sestru Knedlu jen něco málo o měsíc. Našli jsme ji pekně zahrabanou do hoblin, kde bohužel usnula navěky. Aspoň jsme s ní natočili pěkné video, jak v posledních dnech svého života ještě čiperně šmejdí po své kleci. Naši tradici chovu křečků samozřejmě zachováme a neprodleně pořídíme další křeččí nástupce.

[12.02.2011] Nudla (bohužel už bez své sestry Knedly) při odpoledním výběhu baští špenátovou dobrotku Nudla si zbytek špenátového pamlsku schovala do domečku I vchod do domečku se musí pořádně uklidit Nudlin oblíbený běh trubkama, které tak ráda okousává
[06.01.2011] Nudla si vyšla na novoroční tříkrálovský špacír První novoroční setkání sester Nudly (s černou tlapkou) a Knedly Po očuchání je třeba upravit kožíšek a vydat se na průzkum Ještě chvilku podiskutuju se ségrou, co novýho v křečkově, a jdu na vandr
Tuhle podlahu už znám, dobře se po ní běhá Pořádně musím prozkoumat tu chlupatinu, kterou bych si ráda vycpala i domek Zase jsem si vlezla pod stromeček, který dělá na té chlupaté podlaze krásně barevná svítící kolečka A tady ten stromeček svítí přímo na mě, až mám kožich do zelena
Aaa, zase jsem potkala Knedlu, tak jdu na ni opatrně, občas na sebe totiž vletíme Položili mě na stromeček a tak se rozhlížím kolem a hlavně jak dolů Už jsem na to přišla, musím pořád dokola s čenichem k zemi A už jsem dole, za chvilku mě odnesou do klece, kde si hned musím zchrupnout. Dobrou noc!
[18.09.2010] Knedla a Nudla po delší době opět ve výběhu, prvních pár minut  pošťuchování, Knedla tradičně v defenzivě na zádech, a pak už jen rychlé střely Průhledné trubky taky musím prošmejdit Knedla zbaběle zalezla do trubky a já zůstala venku Knedla defenzivně na zádech a já jí trochu provětrávám kožich
Tahle děravá slaměná koule je hodně zajímavá,a el taky hodně nestabilní Písek pro činčily se nám hrozně líbí, aspoň si tu pořádně zahrabeme jako v pilinách Copak se to tu ke mě přibližuje a blýská... Takový trubky v kleci nemám, tak je tady ve výběhu musím taky pořádně prostudovat
Ještě že nám jsou papírové roličky akorát ;-) Mockrát jsme v bludišti nebyli, takže se nám další průzkum hodí Tady je zajímavý balkon a dolů tu vede jakási výtahová šachta Na tradiční bludištní křižovatce jsem se setkala se ségrou Knedlou, která mě sleduje při očistě
[03.04.2010] Prozkoumávám čerstvě vyčištěnou klec a samozřejmě i můj krásný Restaurant domeček. Mám tu zpátky i bagr, ať mám čím uklízet. Zaplnili mi i krmítko, tak to hned musím okoštovat. Abych si mohla vystlat domeček, dali mi sem jaksi divně na střechu i papírový ubrousek, ať se nenudím...
[07.03.2010] Podruhé jsme se setkaly na stadionu a zase si nejdřív musíme ujasnit pár věcí. Ten koberec je tak měkkej, že se po něm furt musíme válet. Domek na stadionu se nám hodně líbí, furt se v něm ukrýváme, akorát nás z něho občas vyženou. Tohle pískoviště vidíme poprvé a hned jsme pochopily, jak dobře se v něm dá válet a hrabat.
Sice je ten barák nějak obráceně, ale taky se do něj dá schovat. Musím to tu pořádně prohrabat, co kdyby se tu našlo něco dobrýho. Tohle kolečko se tentokrát nějak nekutálí, aspoň z něj vylezu rychle bez kotrmelce. Ten foťák mě pořád pronásleduje, nedaří se mi nikde schovat.
[13.02.2010] Takto čistíme klece v horké vodní sprše. Prohrabávám se pilinama v plastové přepravce, když se mi čistí klec. Už bych chtěla ven, nešlo by to zařídit? A tady je můj nový domeček
A tady je zase moje nová houpačka Vidíme se jako ségry po 3 měsících odloučení, jsem zvědavá, co na sebe řekneme. Zaujímám bojovou pozici, Knedla se přiblížila. Vypadáme jak po rumovým mejdle, ale ve skutečnosti se jen trochu škádlíme.
Konečně mám klid prozkoumat i tyhle barevný roury. Zjistila jsem přítomnost nějakýho domečku, ale v něm kdosi bydlí... Tak se na něj podívám zvrchu. Tohle je současná výbava našich klecí. Raději vám zrovna testuju i jejich kvalitu.
Tenhle děravý špalík má v kleci moje ségra, tak ho hned musím vyzkoušet. Tahle koule je strašně zrádná, furt se kutálí a blbě se z ní leze ven. V kleci mám i záchod a vanu, v záchodě občas najdu ořech, akorát ho musím vydolovat...:-) [20.09.2009] Poprvé jsme venku a vidíme trávu, která mě strašně lechtá, až si z toho musím pročesat srst.
Už jsme se porozhlídly po okolí a nabíráme tempo, musíme toho stihnout co nejvíc. Zpátky jsem se vyhrabala do misky klece, trochu prošmejdila známé teritorium a hurá zase do trávy. Náš domeček nás zajímá i venku, jsme skvělí mřížolezci a tak musíme pořád trénovat. Tak šup šup, už mě to venku přestalo bavit a bolí mě nožky, chci zpátky domů.