Křečice KNEDLA III

Křečice KNEDLA III se narodila 14.9.2009 a opustila nás 4.2.2011. Dožila se 508 dní (1 rok a 4 měsíce).

Tyto křečice jsou 6. generací našeho letitého chovu, který letos slaví kulatých 10 let. V době, kdy jsme rešili pořízení nových křeččích obyvatel, jak naschvál nikde zrovna žádné křečky neměli. Zadařilo se nám až snad při pátém pokusu, kde jsme museli jít na dvakrát, protože křečky do zverimexu teprve za týden dostali. Naběhla jsem tam, chvilku jsem se divila jiné světlejší barvě srsti těchto džungaráčků, které se odborně říká šedomodrá safírová, prodavačka mezitím rozpoznávala jejich pohlaví a do přepravky mi přesunula dvě křečice. Doma jsme je slavnostně vpustili do nového obydlí. Netrvalo dlouho a šmejdice se zabydlely a šmejdily o sto šest. Bohužel však taky netrvalo dlouho a jedna z křečic byla dominantnější a utlačovala druhou. Jak je naším už 4x opakovaným zvykem, zlobivější agresivnější šmejd jde dolů do menší vypínačovy klece a hodnější zůstává v horním základním prostornějším táboře. A tak zlobivější KNEDLA putovala do spodního patra. Nová originální jména jsme křečicícm doteď nestihli vymyslet a tak jsme jim opět dali pracovní názvy KNEDLA a NUDLA - III. generace.

Obě skvěle slyší na příděl dobrotek, cinkající krmítko nebo šustění v kuchyni, kde jsou klece umístěné, je přivádí k okamžité pohotovosti, různě zavěšené na mřížích s čenichem vraženým mezi ně. Knedla ovšem dokáže krmítko vyluxovat bezkonkurenčně jako první. Vojtěšková kolečka navlečená na drátku taky zmizí během pár minut. Asi těžko by to všechno zvládla sešrotovat a naškranit, takže si křečkuje zásoby různě v hromadě pilin. To by nebyl křeček, kdyby si nenakřečkoval zásoby a stejně furt přes mříže žebral další.

Přibližně ve 4. měsíci stáří najednou začala být strašně rychlá. Sotva stihnu otevřít dvířka klece, a vzít misku, už Knedla leze po dvířkách ven nebo mi už i visí na rukávu. Jakmile se něco šustne ve vyšším patře i druhých dvířek, je v sekundě tam. Často mám pri těch jejích startech pocit, jakoby na mě chtěla útočit, ale ona se jen tak těší a chce ven a všude všechno prošmejdit. Podobně jako Nudla, je Knedla taky přeborník v trhání papírových trubek. Trubky jim dáváme ještě se zbytkem toaletního papíru, který hned oškubou a nacpou do svých domečků.

Tato generace křečic ve svých 5 měsících a samozřejmě všichni naši šmejdi se konečně v 02/2010 dočkali nových webových stránek a tak se o křečicích III. generace pokusíme přinést co nejvíce informací a obrázků. Zatím jsme je stihli zdokumentovat jen na jedné procházce venku před domem na trávníku v době babího léta 20.09.2009. Křečice zřejmě poprvé zažily svit sluníčka, které je krásně hřálo do kožíšku. Travní show si náramně užily, tolik prostoru najednou vnímaly jako skutečný křeččí ráj.

V sobotu 13.02.2010 po 3 měsících jsme po úklidu klecí šmejdice společně vypustily do větší ohrádky v obýváku, kde se jim po koberci dobře běhá. Současně jsme při čištění klecí zdokumentovali všemožné vybavení, o kterém najdete info v sekci FAQ. Musíme šmejdice občas nechat protáhnout a trochu se u toho taky pobavit. Všechno jsme samozřejme dokumentovali a tak vám z tohoto setkání Knedly a Nudly přinášíme 15 fotek. Na některých to vypadá, že se ségry zuřivě bijí, ale k ničemu nedošlo, ani jedna nepištěla, spíš se škádlily. Měly kolem sebe hodně prostoru, takže si sebe všímaly opravdu vždycky jen pár sekund, když se potkaly, po pár setkáním se dokonce už i ignorovaly. Zažili jsme s nimi hodně zajímavých veselých příhod, třeba jedna z nich to sprintem rozběhla vpřed a narazila do plastové trubky, před kterou ani nestihla zastavit, dutý ťuknutí bylo famózní :-D. Křeččí atletický stadion jim doufám zase brzo dopřejeme.

Po pár týdnech jsme křečice znovu nechali proběhnout po stadionu. Tentokrát jsme stadion vybavili i pískem pro činčily, o kterém jsme se dočetli na jednom webu. Hned pochopily, k čemu slouží a jak skvěle se v něm dá hrabat a válet, podobně jako v hoblinách. Vřele doporučujeme všech chovatelům! Křečice si opět zpočátku ujasňovaly nějaké věci, trochu se u toho poškádlily a za pár minut si už sebe zase vůbec nevšímaly. Už nějakou dobu jsem dumala nad tím, že je škoda, že křečice spolu v podstatě celý život nebydlí a člověk se jim musí věnovat každé zvlášť. Vzhledem k podobnému způsobu života MALÝHO a VELKÝHO ŠMEJDA, kteří také později žili odděleně a otestovali s námi skvělý nápad a funkčnost papírových labyrintů, jsme to znovu takto zkusili a evidentně alespoň takové řešení soužití dvou křečků, sourozenců stejného pohlaví, je možné. A člověk se u toho pořád dost nasměje...:-). Když jsou křečice spolu na stadionu, labyrint jim tam zatím nedáváme, protože se v něm už minule potkaly a bylo těžké je v něm usměrnit. Časem, až si na sebe více zvyknou, vybavíme stadion i labyrintem.

K výročí jednoho roku pobytu u nás šmějdice dostaly v sobotu 18.09.2010 jako dárek dopolední procházku ve výběhu. A Knedla navíc dostala novou prostornější klec s naší tradiční výbavou mnoha cestiček, vylepšené klouzačky, dvojích lítaček (dvířek), jednoho jednosměrného průlezu, nově zabudovaného pískoviště a horního patra, do a z kterého se dá dostat vždy jen jedním směrem. Prostě postupně zdokonalovaná technologie křeččích obydlí a hraček. Jakmile se Knedla s Nudlou po několika měsících znovu potkaly, byla z toho zase menší mela opět ale bez následků, kdy se obě zpočátku jen trochu poškádlí a pak si jdou každá po svém a užívají si prostorného výběhu. Po několika společných výletech v ohrazeném výběhu těchto sester i tehdejších mediálních hvězd Velkýho a Malýho Šmejda se utvrzujeme, že když mají křečci hodně prostoru mimo své obydlí, pak jim společná přítomnost nijak nevadí, ale v kleci jakožto svém teritoriu by se opravdu nesnesli.

Máme tu nový rok 2011 a tak šmejdice dostaly prostor u vánočního stromečku. Na novoroční tříkrálovský špacír dostali do ohrádky dekoraci, která se kolem nás všech objevuje jen jednou za rok. Krásný malý svítící stromeček i s dárečkama a tak si šmejdice kolem něj trochu zaskotačily. Takové krásné chvíle se samozřejmě musí zdokumentovat a tak tu máme 12 záběrů byť malinko povánoční, ale stále úžasné atmosféry.

KNEDLA & NUDLA III VÁM PŘEJÍ KRÁSNÉ KŘEČČÍ CHVÍLE S PÁNÍČKY A ÚTULNÉ DOMEČKY V NOVÉM ROCE 2011!

V novém roce s náma bohužel Knedla moc dlouho nepobyla. Před naším odjezdem 04.02. na krátkou zimní dovolenou jsme si všimli, že v čerstvě vyčištěné kleci ležela Knedla v pilinách a jen občas pohnula nožičkama a nebo se jen o kousek posunula. Podobné projevy měla v minulosti i jiná křečice, kdy den předtím běhala bez problémových náznaků stejně jako Knedla, a pak z ničeho nic polehávala a potácela se, další den však byla opět naprosto fit. Zřejmě něco špatného spapala. S tím jsme také odjížděli, že se vrátíme ke Knedle plné šmejdící síly. Bohužel opak byl pravdou a tak jsme jí na našem křeččím hřbitově před domem dali poslední sbohem ;-(.

[06.01.2011] Knedla si vyšla na novoroční tříkrálovský špacír a potkala dáreček Tolik dárečků jsem dostala, ... a mám v každým aspoň ořech? Hledím na všechnu tu krásu kolem, jak tu i svítí stromeček Právě jsem se v novém roce poprvé potkala se ségrou Nudlou (s černou tlapkou), tak se musíme pozdravit a očuchat
Po očuchání je třeba upravit kožíšek a vydat se na průzkum Ještě chvilku podiskutuju se ségrou, co novýho v křečkově, a jdu na vandr V téhle ohrádce máme hromadu prostoru a hraček a tentokrát i svítící stromeček Chvilku pobudu u šišky, trochu jsem se naběhala, víte...
Tak tohle setkání bylo tak rychlý, že jsme jak jsme do sebe rychle vletěly, tak rychle jsme se vyvrátily na záda Položili mě na stromeček a tak se rozhlížím kolem a hlavně jak dolů Už jsem na to přišla, musím pořád dokola s čenichem k zemi Najednou se mi tu objevil Flinstoneův domeček, ve kterým se ráda ukrývám, a za chvilku už pošupu do klece odpočívat. Dobrou noc!
[18.09.2010] Knedla a Nudla po delší době opět ve výběhu, prvních pár minut  pošťuchování, Knedla tradičně v defenzivě na zádech, a pak už jen rychlé střely Knedla strategicky zdrhla z přepravky, pohled přes plexi je bezpečnější Průhledné trubky taky musím prošmejdit Tady mi zavoněl a zachutnal kousek koberce...
Mockrát jsme v bludišti nebyli, takže se nám další průzkum hodí Tady je zajímavý balkon, ale bez cestičky dolů Už jsem konečně našla cestu dolů, byla to fuška Na tradiční bludištní křižovatce jsem se setkala se ségrou Nudlou, která právě provádí očistu
Stavba výbavení nové prostornější klece Knedly a veškerý materiál a nářadí, které je ke stavbě potřeba Knedlin první slavnostní průzkum nového obydlí, vana a WC koukám zůstalo stejné V záchodě jsem objevila dobrotku, takže dobrou chuť....si přeju Posílám poslední kuk do foťáku a už mě nechte zkoumat mé nové XX+1
[03.04.2010] Tady je moje nově vyčištěná klec a já se musím taky trochu opiglovat. Dali mi tu i čerstvé papání, křeččí ovocné čokoládky jsou výborné. Jahoda je můj domeček, ve které to sluší kromě mně každému křečkovi. Jahoda má i druhý vchod, ten mám ale často zasypaný hoblinama a lezu jen vrchním vchodem.
[28.03.2010] Pustili mě na první jarní procházku po záhonku před domem, květinky raší a sluníčko svítí i na můj kožíšek. Všechno vždycky důkladně prošmejdím, i tuhle kytku musím taky ochutnat. U květinky jsem zapózovala trošku déle a tak mám i detailní fotku. Panička mě vyrušila šimráním prstu.
Vzali mi sem i přenosný domek s mou oblíbenou trubkou, občas do něj na chvilku zaběhnu a pokračuju dál v průzkumné procházce. Jsou tu nějaké velké studené kameny větší jak já. Tady vedle krásných fialových květinek musím taky zapózovat. Zkouším v hlíně vyhrabat důlek, cítím tam nějakou dobrotu.
[07.03.2010] Zase nás po nějaké době pustili na náš oblíbený atletický stadion, akorát si zas zpočátku musíme ujasnit pár věcí. Mám Nudlu na lopatkách, tak si s ní ještě něco vyjasním. Nudla zabrala domek, ale já tam chci taky. Na tomhle pískovišti je trochu těsno a tak jdem zas hned do sebe, ale jen se trochu poškádlíme.
Ten barák je v nějaké divné poloze, dole podlaha a nahoře díra, ale leze se mi do něj pořád stejně. Tenhle děravej tunel je nějakej dlouhej, ale zapoměli tu dodělat nájezdy. Tentokrát mám domeček jen pro sebe a sluší mi to tu, že? V tom písku se skvěle hrabe, třeba tu najdu i něco dobrýho.
[13.02.2010] Takto čistíme klece v horké vodní sprše. Tahle koule je strašně zrádná, furt se kutálí a blbě se z ní leze ven. V labyrintu jsme se po dlouhých 3 samotářských měsících zase krátce setkaly. Knedla s černou tlapkou i Nudla v bojové pohotovosti. Nekoušou se, ale jen škádlí.
To je náš nový atletický stadion v obýváku, na koberci se nám dobře běhá. Vypadáme jak po rumovým mejdle, ale ve skutečnosti se trochu škádlíme. Sakra, dost to na tom lesklým papíře klouže... Nudla teď nade mnou vyhrála, ale příště jí to vrátím.
Abyste mě poznali, mám černě zbarvenou tlapku a jsem v pohotovosti před Nudlou. Vypadáme jak jeden křeček s dvěma hlavama, ale vlevo jsem já Nudla a vpravo Knedla. Tady jsem zas já položila Nudlu na lopatky. Našla jsem tu jeden domeček nějakých Flinstoneových, tak si dávám chvíli oddych.
Aaa jejda, Nudla zase na obzoru. [20.09.2009] Poprvé jsem venku a vidím trávu, chvíli se rozhlížím, kam poběžím. Chvátám, chvátám, nemám chvíli čas. Trochu mi ten výpočet výstupu po mřížích nevyšel...
Něco mi tu zavonělo, tak sem s tím. Podestýlku si umíme prokypřit i bez bagru. Už jsme s tím dnešním řáděním skončily, ještě prozkoumám tuhle kapsu a jdu domů odpočívat. Už mě neotravujte, jsem z toho dnešního maratonu a setkání se ségrou zmožená.